Aygır Deresi

Maşukiye’de bulunan Aygır Deresi doğal güzelliği ile dinlendirici bir ortam sunuyor. Kartepe’nin doruk noktasından başlayıp farklı büyüklüklerdeki su kaynakları, dereler ve pınarlarla buluşuyor. Maşukiye Şelalesi’nin harikulade görsel şöleninin tadını çıkarın. Alabalık Vadisi boyunca yer alan restoranlarda Aşıklar Diyarı diye bilinen yerdeki keyifli gezinize kısa bir mola sizleri bekliyor.

Kuzu Yaylası Tabiat Parkı

Kamp yapmayı sevenlerdenseniz bu yer tam sizlik. Şehirden soyutlanıp doğasına aşık olacağınız Kuzu Yaylası çeşitli kuş sesleri ve kışın ortaya çıkan manzararsı ile Kartepe’de gezilecek yerler arasında olmazsa olmazlardan.

Soğuksu Piknik Alanı

Soğuksu piknik alanı Kartepe’de gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken bir doğal güzellik. Körfez manzarasına karşı harika zaman geçirebileceğiz piknik alanı, ziyaretçilerin yanı sıra bölge halkı tarafından da rağbet görmekte. İsmini ise burada bulunan sudan almaktadır.

Başdeğirmen Mesire Yeri

Aracınızla çok rahat ulaşım sağlayabileceğiniz Beşdeğirmen mesire yerine şehir merkezinden Karamürsel Halk otobüsleri ile de ulaşabilirsiniz. Karapınar Köyü’ne bağlı olan mesire alanı yeşillikler içindeki size huzurlu bir ortam sunarken, etrafında bulunan balık restoranlarında da lezzetli yemekleri tadabilirsiniz.

Uzuntarla

Uzuntarla her ne kadar at yetiştiriciliği ile ünlü olsa da golf sevenler için de uygun ortamı bulunduruyor. Sapanca Gölü kıyısında bulunan Uzuntarla size harika bir manzara sunuyor.

Ormanya

“Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı” sloganı ile hizmet veren Ormanya, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlıdır. 66 türde yaklaşık 750 hayvan bulunan Ormanya 2000 dönüm üzerinde vahşi yaşam alanı, çocuk hayvanat bahçesi, yürüyüş parkurları, mesire alanı, çadır kampı ve karavan gibi pek çok alanı bulunduruyor.

Thököly İmre Anıtı

Macaristan tarihinde oldukça önemli bir yere sahip Macar Kralı Tökeli İmre (Thököyl İmre) ve eşi İliona Zrinyi için yaşadıkları Karatepe Köyü’nde ziyaret edebileceğiniz bir anıt yer alıyor.

Hikmetiye Camii

Kartepe Derbent’de bulunan tarihi bir yapı olan Hikmetiye Camii, Sultan II. Abdülhamit’in eşinin vefatından sonra 1880 yılında yaptırıldı. Restore edilen cami, Kartepe’de ziyaret edebileceğiniz tarihi yerler arasında.